Skip to main content

Bezpieczny kredyt 2% informacje

By 5 maja 20238 czerwca, 2023kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% to najnowszy pomysł Rządu na wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Pomysł jest jeszcze na etapie akceptacji i do końca nie znamy jego ostatecznego kształtu. Znane są jego założenia i główne wytyczne. Poniżej przedstawię informacje co to jest Bezpieczny Kredyt 2% i na czym ten program polega.

bezpieczny kredyt 2%

Jakie są założenia programu bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% może otrzymać każda osoba która:

 • Zawnioskuje o taki kredyt w banku posiadającym odpowiednią umowę z BGK,
 • Nie przekracza wieku 45 lat,
 • Nie posiada i nie posiadała mieszkania/domu na własność,
 • Brak posiadania dotyczy również spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Jaka jest maksymalna wysokość kredytu 2%?

 • 500 tys zł – limit wysokości kredytu dla 1 osoby wnioskującej,
 • 600 tys zł – to limit wysokości kredytu dla małżeństwa lub rodziców posiadających dziecko/dzieci,
 • Celem kredytu może być zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz zakup lub budowa domu, jego wykończenie, zakup działki budowlanej,
 • W programie nie ma limitu ceny za 1m2 nieruchomości.

Ile wyniesie dopłata w kredycie 2%?.

W okresie stosowania dopłat w ciągu pierwszych 10 lat spłaty kredytu jego oprocentowanie wyniesie około 2%. Oprocentowanie dla dopłat będzie obliczane: średnie oprocentowanie banków x 90% – 2%. Efektywnie wyniesie w okolicach 2%, w zależności od oprocentowanie banku, w którym zaciągamy kredyt.

Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku. Stąd też nazwa: bezpieczny kredyt 2%

Przez pierwszych 10 lat kredyt będzie spłacany w systemie rat malejących, natomiast po tym czasie w równych/do wyboru.

Konto mieszkaniowe, alternatywa dla bezpiecznego kredytu 2%

Niektórzy z nas pamiętają, były w obiegu książeczki mieszkaniowe, do których dopłacało Państwo. Można żartobliwie powiedzieć, że to odświeżany kotlet po liftingu.

Założenia:

 • Konto mieszkaniowe będzie mogła posiadać osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
 • Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).
 • Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości – od 500 do 2000 zł) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa.
 • Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.
 • Konta mieszkaniowe będą mogli zakładać także rodzice, którzy chcą odłożyć na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Wówczas moment na wypłatę środków będzie przedłużony do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Wspomniany program bezpieczny kredyt 2% budzi spore zainteresowanie wśród potencjalnych beneficjentów. Na wiele pytań można znaleźć odpowiedź na rządowej stronie tutaj. Na dziś ustawa czeka na zatwierdzenie przez Senat i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

 

Zapraszam do kontaktu lub pozostawienia komentarza pod wpisem. Niektóre kwestie mogą być wspólne dla wszystkich czytających.

Dorota Bartczak

doradca kredytowy Rzeszów

Dorota Bartczak

Pracuję jako ekspert kredytowy od kilkunastu lat. Codziennie spotykam się z klientami, aby pomóc im w uzyskaniu najlepszego kredytu. Staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

Leave a Reply