Bezpieczny kredyt 2% to najnowszy pomysł Rządu na wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Pomysł jest jeszcze na etapie akceptacji i do końca nie znamy jego ostatecznego kształtu. Znane są jego założenia i główne wytyczne. Poniżej przedstawię informacje co to jest Bezpieczny Kredyt 2% i na czym ten program polega.
Ważne pytanie w tytule, gdyż nader często spotykam osoby, które po pierwszej wizycie w banku lub u doradcy kredytowego są wręcz przekonane, że właśnie dostali kredyt hipoteczny. To nie tak. Niestety, procedura uzyskania kredytu jest dość długotrwała, zaś sama oferta, to dopiero obietnica udzielenia kredytu. Ostateczna decyzja zawsze należy do banku. Jak zatem wygląda cały proces od zaplecza, co robi doradca a co bank z naszym wnioskiem kredytowym? Zobacz jak toczy się proces rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny.
Skąd pomysł aby opisać kredyty dla lekarzy? Jako doradca kredytowy często spotykam się z lekarzami, którzy mają różne potrzeby do sfinansowania. Często jest to zakup domu lub mieszkania, zakup lokalu na gabinet, jego wyposażenie, zakup sprzętu medycznego czy czasem konsolidacja kredytów w jeden z mniejszą ratą.
Jeśli na potrzeby nałożyć przeróżne sposoby zarobkowania: rezydentura, etat, umowy zlecenia czy własna działalność gospodarcza, wybór odpowiedniego rozwiązania kredytowego może okazać się trudny. Sprawdźmy możliwe rozwiązania.
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny, ponieważ zdecydowałeś się w końcu na zakup swojego własnego M? Jak do tego podejść? Od czego zacząć? Postaram się całe zagadnienie w paru zdaniach przybliżyć.
Do napisania poniższego tekstu zainspirował mnie telefon, a później mail od jednej z moich klientek. Napisała mi coś takiego:
„Przesyłam, jako załącznik, wzór naszej umowy o kredyt hipoteczny, którą dostaliśmy z mężem do zapoznania się i następnie mamy się umówić w banku na termin jej podpisania. W załączniku przesyłam też pierwszą symulację, którą doradca z banku przedstawił nam na samym początku rozmów o kredycie. Co istotne: w umowie kredytowej została zapisane inne warunki, niż te z symulacji, gdzie marża wynosiła 1,55% a teraz zawiera marżę 1,8%. Zadałam mailowo pytanie do banku dlaczego tak się stało, doradca kredytowy odpowiedział mi następująco, cyt: „Uprzejmie informuję, że zaistniała różnica w marży Państwa kredytu została spowodowana tym, że w symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości. Ostatecznie oszacowana przez analityka wartość nieruchomości wynosi 303.000,00zł, dlatego marża wyniosła 1,8p.p.„. Czy coś możemy z tym w ogóle zrobić?
Jak zapanować nad domowym budżetem?
Każdy wie, że w teorii zarządzanie domowymi finansami jest proste i tak naprawdę, każdy może w tym zakresie osiągnąć pełen sukces. W praktyce natomiast zarządzanie finansami nie jest już takie łatwe, a nasze przyzwyczajenia i skłonności mogą skutecznie utrudniać zapanowanie nad domowymi wydatkami. Jakie rodzaje błędów popełniamy najczęściej, czego powinniśmy zdecydowanie unikać, aby skutecznie zarządzać osobistymi finansami?
Jeśli nasze finanse zaczynają delikatnie kuleć mamy do dyspozycji dwie skuteczne metody, aby je podreperować: spowodować wzrost dochodów lub zdecydowanie ograniczyć wydatki. Niektórzy w takim momencie sięgają po kredyt, ale to tylko pogarsza ich sytuację finansową. Jako doradca kredytowy polecam przyjrzenie się dokładniej możliwościom ograniczenia małych i dużych codziennych kosztów.
Aby być na czasie w branży dość często odwiedzam fora internetowe o tematyce finansowej. Klienci tych forów piszą wiele opinii o doradcach kredytowych i finansowych, zarówno pozytywnych jak i skrajnie negatywnych. Poruszę ten temat, ale aby lepiej zrozumieć i mieć na ten temat własne zdanie chcę wyjaśnić jaka jest różnica między doradcą kredytowym a doradcą finansowym.
Jak zazwyczaj w takich przypadkach bywa: Sejm uchwalił nowelizację, Senat przyjął, a teraz jeszcze tylko podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Na początku Sierpnia 2015 wejdzie w życie nowelizacja rządowego programu wsparcia zakupu pierwszego mieszkania „Mieszkanie dla Młodych”.
Dla wszystkich zainteresowanych, przedstawię planowane zmiany programu MdM, w stosunku do wersji pierwotnej, o której pisałam w artykule: Jakie są warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Jakie to będą zmiany? Czy zwiększy się dostępność programu?
Wraz z początkiem 2015 roku wchodzi w życie kolejny etap Rekomendacji S, którego jednym z efektów będzie konieczność wniesienia przez kredytobiorcę minimum 10-procentowego wkładu własnego. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy kredyt hipoteczny będzie w max wysokości 90%, zaś potencjalny kredytobiorca będzie zobowiązany do konieczności posiadania środków w wysokości co najmniej 10% wartości transakcji. Wiele banków, nie chcąc narażać klientów na zbyt nagłe zmiany, zaczęło wcześniej stosować zdecydowanie bardziej restrykcyjne korekty w stosunku co do wysokości minimalnego wkładu własnego.
Read More