Skip to main content

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych 2015

By 15 lipca 20153 listopada, 2022kredyty hipoteczne

Jak zazwyczaj w takich przypadkach bywa: Sejm uchwalił nowelizację, Senat przyjął, a teraz jeszcze tylko podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Na początku Sierpnia 2015 wejdzie w życie nowelizacja rządowego programu wsparcia zakupu pierwszego mieszkania „Mieszkanie dla Młodych”.

Dla wszystkich zainteresowanych, przedstawię planowane zmiany programu MdM, w stosunku do wersji pierwotnej, o której pisałam w artykule: Jakie są warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Jakie to będą zmiany? Czy zwiększy się dostępność programu?

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Główne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych 2015

Jako doradca kredytowy potwierdzam – najważniejsza zmiana: program obejmie dodatkowo rynek wtórny. Ma to bardzo ważne znaczenie dla osób chcących kupić własne M w mniejszych miejscowościach, gdzie żadnemu deweloperowi nigdy nie przyszło do głowy budowanie mieszkań. Dla rynku wtórnego obniżono dopuszczalną cenę powierzchni użytkowej do 90% wskaźnika odtworzeniowego.

Dla Rzeszowa i dla rynku wtórnego dopuszczalna cena metra powierzchni użytkowej mieszkania w 3 kwartale 2015 wyniesie dokładnie 3.313,35 zł.

Po drugie: do programu zostają dołączone transakcje ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi, czyli będzie możliwość uzyskania dofinansowania z programu MdM na wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej, czego nie było dotychczas.

Duże i mocno prorodzinne zmiany programu dotyczą rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Zwiększeniu uległ limit powierzchni bazowej do ustalenia dofinansowania z 50 aż do 65 m2 oraz został zniesiony wymóg zakupu pierwszego mieszkania a także limitu wieku. Znacznie wzrasta wielkość dofinansowania, bo z 15% aż do 30%. Z takimi zmianami każdy kredyt hipoteczny będzie o wiele mniejszy.

Zmianie ulegnie  dopłata dla osób wychowujących dwoje dzieci: z 15% do 20%.

Łatwiej będzie uzyskać kredyt z dofinansowaniem tzw. wolnym związkom, gdyż do kredytu będą mogły przystąpić  dowolne osoby (nie tylko najbliższa rodzina). Właścicielem nieruchomości może być jedynie tylko jedna osoba.

Ustawodawca określił bardziej restrykcyjnie zasady wcześniejszej spłaty kredytu z dopłatą MdM. Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość kredytu lub jego część – w wysokości wyższej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić proporcjonalną część dofinansowania wkładu własnego.

Jak widać nowelizacja wnosi wiele korzystnych zmian, które z pewnością pobudzą rynek wtórny i zwiększą ilość transakcji kredytowych wspieranych programem Mieszkanie dla Młodych.

Zmiany mają wejść w życie na początku Sierpnia 2015. Może więc warto poczekać z zakupem?

Dorota Bartczak

ekspert kredytowy

Dorota Bartczak

Pracuję jako ekspert kredytowy od kilkunastu lat. Codziennie spotykam się z klientami, aby pomóc im w uzyskaniu najlepszego kredytu. Staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

Leave a Reply